Blog

Jedzenie w harmonii z naturą

Odżywianie ma wiele form – to spożywane przez nas pokarmy, jak i towarzystwo, w którym to robimy

to także ruch i oddech oraz tworzenie przez nas każdego dnia przestrzeni, do przeżywania czegoś głębszego

Prawdziwe odżywianie, prawdziwa troska o samego siebie, przejawia się w poświęcaniu czasu na celebrowanie rytuałów, które dostosowują się do przepływów i odpływów w naszym życiu.

Żyjemy w świecie pełnym pośpiechu, w którym jedzenie nie służy już do odżywiania, tylko do nasycania. Poddawane jest ciężkiej obróbce, pozbawiane minerałów, wybielane. Jest pełne antyzbrylaczy i innych cichych trucicieli.

Od zawsze jedzenie było dla nas bardzo ważne, ale gdzieś podświadomie czuliśmy, że przy dawnym zróżnicowaniu i ilościach gubiliśmy drogę.

Od stycznia 2023 postanowiliśmy skupić się na tym co nadrzędne – na zdrowym odżywianiu.
Na jedzeniu, które nie tylko syci, ale też odżywia w sposób zrównoważony i jest w harmonii z otoczeniem.

Stworzyliśmy dwa programy żywieniowe lekką, lokalną kuchnię Radość życia i ajurwedyjski Aju detox.

RADOŚĆ ŻYCIA – śniadania i obiadokolacje

Jedzenie to rozkosz, energia, witalność i radość życia.

Serwujemy: zróżnicowane śniadania z lokalnych produktów, ciepłą obiadokolację.

AJU DETOX – pełne wyżywienie

Żywienie ajurwedyjskie jest integralną częścią wewnętrznego oczyszczenia. Ajurweda uczy, że właściwa dieta oczyszcza od wewnątrz, ponieważ stymuluje metabolizm.
Jedzenie z uważnością i umiarem oraz spożywanie posiłków w przyjemnym otoczeniu, to główne założenia ajurwedyjskiego odżywiania. Zaleca się spożywanie ciepłych i lekkostrawnych pokarmów, ponieważ pobudzają one ogień trawienny (Agni). Przyprawy takie jak imbir, kurkuma, kminek i szafran sprzyjają dobremu trawieniu i dlatego odgrywają ważną rolę w kuchni ajurwedyjskiej.

Nasz Aju detox, to połączenie zasad wschodu, z lokalnymi i sezonowymi produktami, wzbogaconymi ziołami z polskich łąk, pól, lasów. Serwujemy: śniadanie, obiad, kolację oraz ciepłe, ziołowe napoje.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz program żywieniowy „Radość życia”, czy „Aju detox”, Twoje kubki smakowe będą zadowolone.

Do zdrowego odżywiania przyczyniamy się nie tylko w kuchni, ale także u jej źródła

W Wiosce Zdrowia mamy własny permakulturowy ogród, w którym uprawiamy warzywa, zioła i kwiaty. Nasi goście mogą odkryć znaczenie tego co jedzą i jak to wpływa na ich zdrowie i ekosystem.