Blog

ZNACZENIE CIEPŁEJ WODY DLA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

ZNACZENIE CIEPŁEJ WODY DLA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

Znaczenie ciepłej wody dla zdrowego stylu życia

Woda to życie. To prosta, a zarazem fundamentalna zasada. Nie tylko jest niezbędna do przetrwania, ale także odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego ciała i umysłu. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, jak ważna jest temperatura wody, jaką pijemy, i jak jej spożycie może wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule przyjrzymy się znaczeniu ciepłej wody dla naszego organizmu i jakie korzyści płyną z jej regularnego picia.

Ciepła woda dla lepszego trawienia

Każdy proces trawienia w organizmie zaczyna się w ustach i jest zależny od odpowiedniego działania enzymów trawiennych. Kiedy pijemy zimną wodę, nasz organizm musi najpierw ocieplić ją do odpowiedniej temperatury, aby enzymy mogły zacząć pracę. To opóźnienie w procesie trawienia i nieco osłabione enzymy sprawiają, że organizm potrzebuje więcej czasu na strawienie posiłku, co może prowadzić do uczucia ciężkości.

Ciało musi również ciężej pracować, aby strawić zimną wodę. Potrzebujemy całych 6 godzin na strawienie zimnej wody. W przypadku przegotowanej, ciepłej wody zajmuje to tylko 1,5 godziny.

Ciepła woda, działa jak katalizator. Pomaga rozpocząć proces trawienia niemal natychmiast, oszczędzając energię i zmniejszając ciężkość po posiłku.
Zgodnie z Ajurwedą, zimna woda osłabia Agni – nasz ogień trawienny, podczas gdy ciepła woda stymuluje go i pomaga lepiej rozkładać pożywienie.

Co więcej, ciepła woda ułatwia usuwanie zalegających toksyn z organizmu, co przynosi uczucie odprężenia i oczyszczenia. Dlatego picie ciepłej wody zaraz po przebudzeniu jest często praktykowane w Ajurwedzie jako sposób na pobudzenie Agni i oczyszczenie organizmu z toksyn.

Pomoc w procesie odchudzania

Prawidłowe nawodnienie organizmu odgrywa kluczową rolę w procesie odchudzania. Często odczuwane głodowe stany między posiłkami, są zazwyczaj wynikiem pragnienia, a nie głodu. Picie ciepłej wody może pomóc w zaspokojeniu pragnienia, co pozwala na ograniczenie jedzenia między posiłkami. Działa to uspokajająco i zmniejsza ochotę na przekąski, co jest korzystne dla osób, które starają się schudnąć.

Ciepła woda jest również skutecznym narzędziem w procesie detoksykacji organizmu. Pomaga w rozkładzie toksyn i wspomaga proces spalania tłuszczu. Dlatego picie ciepłej wody jest szczególnie korzystne podczas diety odchudzającej.

Jak przygotować wodę do picia?

  1. Weź otwarty garnek i napełnij go odpowiednią ilością wody.
  2. Postaw garnek na niewielkim ogniu lub źródle ciepła.
  3. Pozwól wodzie ogrzewać się stopniowo przez około 5-10 minut.
  4. Woda powinna być przyjemnie ciepła, nie gorąca – przed przelaniem do termosu.
  5. W ciągu dnia staraj się pić kilka łyków ciepłej wody, co około 30 minut. 
  6. Pamiętaj, aby wieczorem nie pić zbyt dużo ciepłej wody, aby uniknąć ewentualnych dolegliwości trawieniem w nocy.

Picie wody w ajurwedzie

Ajurweda, starożytna nauka o życiu i zdrowiu, podkreśla znaczenie picia wody i proponuje dostosowanie tego nawyku do indywidualnych potrzeb. Ilość potrzebnej wody zależy od wielu czynników, takich jak typ konstytucyjny, wiek, poziom stresu i warunki pogodowe.

  • Typy Pitta: osoby o dominującej dosza Pitta, które są z natury porywcze, powinny pić wystarczająco dużo wody. Gorąca woda może być dla nich zbyt intensywna, dlatego lepsza będzie letnia woda, z dodatkiem kopru włoskiego, mięty lub goździków. 

  • Typy Kapha: ludzie o dominującej dosha Kapha zatrzymują wodę, dlatego potrzebują mniej płynów niż inne typy. Nie powinni nadmiernie nawadniać ciała. Gorąca woda jest dla nich dobra, a imbir czy bazylię można dodać, aby ożywić smak.

  • Typy Vata: Chłodne i suche typy Vata potrzebują dużej ilości ciepłej wody, aby utrzymać ciepło ciała i zapobiec wysuszeniu skóry i błon śluzowych. Dodatek ghee i lukrecji do ciepłej wody jest zalecany.

Ajurwedyjska kuracja ciepłą wodą to kolejny sposób na poprawę zdrowia i ogólnego samopoczucia. Trwa ona zazwyczaj od 7 do 10 dni i polega na regularnym piciu ciepłej wody co 30 minut przez cały dzień. Ta praktyka pomaga w oczyszczeniu organizmu i wzmocnieniu Agni.

Ciepła woda z cytryną

Jeśli sama ciepła woda jest dla Ciebie zbyt mdła, możesz ją urozmaicić, dodając do niej odrobinę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Woda z cytryną to nie tylko pyszny napój, ale także źródło cennych witamin i składników odżywczych.
Działa oczyszczająco i korzystnie wpływa na organizm, szczególnie w porannych godzinach. To idealny sposób na rozpoczęcie dnia z energią i wzmocnienie trawienia.

Przygotowanie wody z cytryną jest proste. Wystarczy podgrzać szklankę wody do poziomu, w którym jesteś w stanie ją pić, i dodać sok z połowy świeżej cytryny. Staraj się, aby woda nie była zbyt gorąca, aby nie utracić cennych składników odżywczych zawartych w cytrynie.

Podsumowując, picie ciepłej wody to prosta praktyka, która może przynieść ogromne korzyści zdrowotne. Działa korzystnie na proces trawienia, wspomaga odchudzanie, i stanowi integralną część ajurwedyjskiego podejścia do zdrowego stylu życia. Dostosowując temperaturę wody i jej ilość do swojego indywidualnego typu konstytucyjnego, możemy jeszcze bardziej zadbać o nasze ciało i umysł.

Zdrowy styl życia to proces, który zaczyna się od prostych nawyków, takich jak picie ciepłej wody z cytryną o poranku. Dlatego warto eksperymentować i dostosowywać swoje nawyki do swoich potrzeb, aby cieszyć się korzyściami zdrowego nawodnienia przez cały dzień.


Jeśli szukacie więcej informacji zaglądnijcie na naszą stronę www