Blog

PRZECIWDZIAŁANIE JESIENNEMU ZMĘCZENIU – AJURWEDA I ZDROWY STYL ŻYCIA

PRZECIWDZIAŁANIE JESIENNEMU ZMĘCZENIU – AJURWEDA I ZDROWY STYL ŻYCIA

Natura sezonów: jesienne zmęczenie i jak mu przeciwdziałać

Jesień niesie ze sobą piękne zmiany w przyrodzie, ale dla wielu z nas wiąże się także z pewnym rodzajem zmęczenia i apatii. Zastanawiasz się, skąd bierze się to jesienne zmęczenie i co można zrobić, by mu przeciwdziałać?
W artykule przyjrzymy się temu zjawisku oraz podpowiemy, jakie kroki podjąć, aby przejść przez jesień w dobrej formie.

Czym jest jesienne zmęczenie?

W Ajurwedzie, okres jesieni oznacza zmianę doszy z Pitta, elementu ognia, na Vata, reprezentującego powietrze i przestrzeń. Element powietrza jest odpowiedzialny za ruch, co sprawia, że mogą wystąpić wahania w naszym poziomie energii, zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Dlaczego jesień może sprawiać problemy?

Spadek temperatur na zewnątrz oznacza, że nasze ciała muszą wytwarzać więcej ciepła, aby utrzymać stałą temperaturę. To wymaga dodatkowej energii, a efektem może być ogólne zmęczenie. Warto pamiętać, że jesienią organizm potrzebuje więcej energii na wiele funkcji, od trawienia, przez metabolizm po regenerację.

Jesienne zmęczenie vs. jesienna depresja

Jesienne zmęczenie jest efektem zmiany pory roku i podlega wahaniom w zależności od czynników zewnętrznych, takich jak pogoda. W przypadku depresji negatywny nastrój utrzymuje się przez dłuższy czas, niezależnie od warunków pogodowych.

Składniki odżywcze i jesienny sezon

Wraz ze spadkiem intensywności światła słonecznego, produkcja witaminy D spada, co wpływa na ogólną kondycję organizmu. Jesienią dostępność regionalnych owoców i warzyw jest mniejsza, co wpływa na różnorodność składników odżywczych w diecie. Jednak w tym okresie zużywamy więcej energii, co sprawia, że dieta musi być dobrze zbilansowana.

Jak przeciwdziałać jesiennemu zmęczeniu?

Od września, gdy dni stają się krótsze i chłodniejsze, warto wprowadzić do diety więcej ciepłych posiłków. Aktywność na świeżym powietrzu, pozytywna poranna rutyna, i czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi mogą pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej.

Dlaczego wybrać ajurwedę na przeciwdziałanie zmęczeniu?

Ajurweda to styl życia, który kładzie nacisk na utrzymanie zdrowia, a nie tylko leczenie chorób. Posiada narzędzia i procedury, które pomagają utrzymać równowagę w „trudnych” okresach.

Oto kilka ajurwedyjskich wskazówek, które mogą pomóc w przezwyciężeniu tego problemu:

1. Wspólna aktywność: spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi w atmosferze radości i pozytywnej energii, może pomóc w uwalnianiu serotoniny, hormonu szczęścia. Wspólne zajęcia czy sportowe aktywności sprzyjają podniesieniu nastroju i pozwalają na skuteczniejsze przeciwdziałanie jesiennej apatii.

2. Poranna rutyna: rozpocznij dzień od pozytywnej, porannej rutyny. Jeśli to możliwe, spędzaj trochę czasu na słońcu.

3. Zbilansowana dieta: w okresie jesieni zalecane są ciepłe posiłki, zwłaszcza na śniadanie i kolację. Produkty mleczne w umiarkowanych ilościach, orzechy, warzywa korzeniowe i rozgrzewające przyprawy, takie jak cynamon, goździki czy ziele angielskie, pomagają zrównoważyć Vata doszę, co sprzyja większemu uziemieniu i relaksowi.

4. Samodzielny masaż: samodzielny masaż olejem sezamowym lub migdałowym może pomóc w rozluźnieniu mięśni, poprawie krążenia krwi i uspokojeniu układu nerwowego. Regularne masowanie ciała może przyczynić się do zwiększenia energii i wzmocnienia organizmu.

Podsumowanie

Jesienne zmęczenie może wpłynąć na nasze codzienne funkcjonowanie, ale zrozumienie jego źródeł i zastosowanie odpowiednich środków może pomóc nam cieszyć się tą piękną porą roku w pełni. Przebywanie na świeżym powietrzu, dbałość o aktywność fizyczną, zbilansowana dieta i zasady ajurwedyjskiego stylu życia pomagają w utrzymaniu energii i równowagi w okresie jesieni.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej dawki relaksu i odnowy w tym okresie, serdecznie zapraszamy do Łubinowego Wzgórza Wioski Zdrowia. Znajdziesz tu odpowiednie jedzenie, medytację, relaksację, pracę z energią, która sprzyja budowaniu wewnętrznej mocy i równowadze.

Jesień to nie tylko czas zmian w naturze, to również doskonała okazja do zmiany naszego podejścia do życia. Zadbajmy o siebie i cieszmy się każdą porą roku, odkrywając piękno, jakie kryje się w każdym jej etapie.

Więcej o holistycznych metodach przeczytasz na naszej stronie www