Blog

Dosze

Dosze

Podstawowym założeniem ajurwedy, jest istnienie więzi pomiędzy makrokosmosem, a mikrokosmosem. Wszystko co istnieje na zewnątrz, ma odbicie w nas. Pięć żywiołów (eter/przestrzeń, powietrze, ogień, woda, ziemia), składających się na otaczający nas świat, jest też częścią naszego świata wewnętrznego.
Każdy z żywiołów jest związany z subtelną energią, która koresponduje z naszymi zmysłami – słuchem, dotykiem, wzrokiem, smakiem, węchem.

Eter/przestrzeń (akasza)

Eter jest wszechobecny, bezkształtny, nieruchomy. Cechuje go wszystko co lekkie, delikatne, niemierzalne. Ten element związany jest z wibracjami, a jego energią jest dźwięk odbierany przez ucho.

Powietrze (waju)

To ruch, suchość lekkość, zimno, chropowatość. Powietrze związane jest z dotykiem, a organem zmysłowym jest skóra. Żywioł ten objawia się w ruchu mięśni, płuc, serca i impulsach układu nerwowego.

Odpowiada za oddech, trawienie, wydalanie, a także przepływ myśli. Podstawową energią powietrza jest PRANA. Bez niej życie nie istnieje.

Ogień (agni)

To energia transformacji. Jego cechami są gorąco, gwałtowność, lekkość, suchość. Energią ognia jest wzrok, a organem zmysłowym oczy.

Ogień odpowiada za wszystkie procesy metaboliczne, percepcję światła, transformację myśli.

Woda (apas)

Jej cechami są chłód, płynność, lepkość, tłustość, śliskość. Ewoda związana jest ze smakiem, a organem zmysłowym jest język. Woda występuje w ciele w postaci limfy, śliny, śluzu, płynu mózgowo – rdzeniowego, moczu, potu.

Ziemia (prithwi)

Cechuje ją ciężkość, stałość, zwięzłość, twardość i lepkość. Energią ziemi jest węch, a organem zmysłowym nos. Wszystkie stałe struktury i tkanki ciała, w tym kości, chrząstki, paznokcie, włosy, skóra wchodzą w skład elementu ziemi.

Trzy Dosze w Ajurwedzie: Vata, Pitta i Kapha

Trzy typy konstytucyjne (Doshas) odgrywają ważną rolę w nauce ajurwedyjskiej.

Dosze to trzy energie witalne obecne w każdym z nas, w różnych proporcjach.

Vata (powietrze i eter) Osoby typu vata mają smukłą sylwetkę. Skóra jest sucha, włosy i paznokcie łamliwe. Często mają zimne dłonie i stopy. Ich apetyt jest zmienny. Mają skłonności do zaparć. Nadmiar Vaty może powodować niepokój i napięcie.

Pitta (ogień i woda). Osoby typu pitta mają przeciętną budowę ciała. Zazwyczaj jest im ciepło. Odznaczają się dobrym apetytem i szybkim metabolizmem. Zbyt dużo Pitta może prowadzić do stanów zapalnych i drażliwości.

Kapha (ziemia i woda)

Typ kapha to tęższa sylwetka, z grubszymi kośćmi. Osoby z przewagą kapha mają zdrową skórę, grube włosy, mocne paznokcie. Apetyt jest w normie ale metabolizm jest powolny. Łatwo przybierają na wadze i trudno im zrzucić nadmierne kilogramy. Brak równowagi kapha może prowadzić do bezczynności i przyrostu wagi.

Każda osoba posiada indywidualną mieszankę wszystkich trzech dosz. Ich proporcje są unikalne, różnią się , w zależności od osoby.

Brak równowagi powinien być zharmonizowany poprzez odpowiednie terapie i właściwą dietę, ponieważ zdrowa równowaga pomiędzy trzema doszami implikuje dobre samopoczucie umysłu, ciała i ducha.

Zobacz programy zdrowotne na naszej stronie www.wioskazdrowia.pl