Blog

JOGA Z OKA AJURWEDY

JOGA Z OKA AJURWEDY

KILKA SŁÓW O AJURWEDZIE

Ajurweda (ayurveda) to wiedza o życiu (Ayu – życie, veda – wiedza).

Jest ona nie tylko nauką medyczną, ale niesie w sobie znacznie więcej mądrości. Uczy nas jak żyć w balansie ze swoim ciałem, umysłem, duszą i zmysłami.

Jest to nauka o szczęśliwym życiu. Bo jeśli jest się szczęśliwym, to żyje się długo. 🙂

Ajurweda dzieli się mądrością o harmonii z naturą i jej cyklami. Brak tej harmonii prowadzi do nierównowagi, co ostatecznie powoduje ból i cierpienie. A przecież naszym naturalnym stanem jest zdrowie oraz witalność.

Według Ajurwedy wszelkie istoty żywe tak jak i materia nieożywiona, są integralną częścią ziemi, wszechświata. Wszystko to składa się z pięciu elementów, żywiołów: ziemia (prithvi), woda (jala), ogień (agni), powietrze (vayu), przestrzeń/eter (akasha). A te elementy spaja życiodajna siła, zwana “praną”.

DOSZE – CO WARTO WIEDZIEĆ

Ty również składasz się z pięciu żywiołów, które manifestują się w trzech energiach zwanych Doszami – Vatta, Pitta, Kapha.

Każdy z nas ma wszystkie trzy Dosze, aczkolwiek w różnych, unikalnych proporcjach. Każdy ma wyjątkową kombinację.
To one określają nasze ciało i to jaki mamy temperament. To właśnie sposób patrzenia na świat, nasza emocjonalność oraz osobowość przejawia się poprzez te konkretne kombinacje Dosz.

Ajurweda skupia się na tym jak zachować równowagę między elementami żywiołów w ciele fizycznym i mentalnym człowieka.


Dosza VATA składa się z elementów powietrza i eteru. W ciele człowieka jest tym wszystkim co się porusza. Jest odpowiedzialna za cały ruch i związane z nim funkcje w ciele, takie jak oddychanie, krążenie krwi oraz limfy, bicie serca, a nawet myślenie.

Jest także emanacją subtelności, delikatności, lekkości oraz przestrzenności. Odpowiada za pozytywne emocje, takie jak kreatywność i elastyczność, natomiast jej negatywnym aspektem są strach i niepokój.

Dosza PITTA reprezentuje żywioł ognia i wody. Odpowiada za metabolizm pokarmu, głód i pragnienie. Podstawową funkcją jest biochemiczna transformacja żywności i jej energetyczne wykorzystanie na poziomie fizycznym, wraz z przetwarzaniem myśli na poziomie percepcji mentalnej i zmysłowej.

Emocjonalnie Pitta wiąże się z odwagą, ambicją, gniewem i dumą.

Dosza Kapha manifestuje się poprzez Ziemie i Wodę. Odpowiedzialna jest za wiązanie i strukturę – cała konstrukcja cielesna tak jak ścięgna, kości, mięśnie, płyny itp. Jest istotą wzrostu i rozwoju struktur komórkowych oraz budowy ciała. Ta Dosza jest związana z układem odpornościowym i ogólną immunologią organizmu. Daje biologiczną siłę i witalność. Połączona jest z emocjami jak miłość, poświęcenie, chciwość i zazdrość.

PRAKTYKA JOGI BALANSUJĄCA DOSZE

ZBALANSOWANIE DOSZY VATA:

Kiedy za dużo jest Vaty w ciele czujemy się niespokojni.

Vata jest sucha, szorstka, lekka, ruchliwa, szybka, zmienna i zimna.

Zapraszam na godzinną praktykę Uziemiającą, po której poczujesz się stabilnie, nawet gdy zawieje wiatr.

ZBALANSOWANIE DOSZY PITTA:

To ciepło, intensywność, trawienie, ogień, gniew, złość, inteligencja, umiejętność zapamiętywania.

Zapraszam na godzinną praktykę wyciszającą i nie przegrzewającą. Dzięki niej połączysz się ze swoim wewnętrznym spokojem.

ZBALANSOWANIE DOSZY KAPHA:

Osoby, które mają w sobie dużo elementu Kaphy, są stabilne i uziemione. Jeśli jest za dużo Kaphy to lenistwo i niechęć do działania zaczyna otulać nasze ciało.

Zapraszam na godzinną praktykę rozgrzewającą, dodającą energii, po której na powrót zjednoczysz się ze źródłem witalności.

Serdeczności

Ewelina Maksiak

Zajęcia zarezerwujesz tutaj:recepcja@lubinowe.pl