Blog

POWIĘŹ – DLACZEGO JEST TAKA WAŻNA?

POWIĘŹ – DLACZEGO JEST TAKA WAŻNA?

Czym jest Powięź? 

Powięź to trójwymiarowa tkanka łączna pokrywająca nasze organizmy. Jest to fascynująca, lepkosprężysta matryca, która otacza każdą komórkę, mięsień, kość oraz narząd.
Jej funkcją jest przekazywanie sił mechanicznych między mięśniami, trzymanie i ustabilizowanie struktury ciała. Pozwala wszystkim układom organizmu na działanie w sposób zintegrowany.
Ta z pozoru mało znacząca tkanka spełnia ogromną rolę w życiu każdego z nas. W znacznym stopniu odpowiada za to jak ma się nasze ciało, a nawet za to jaki ma kształt.

Na potrzeby świadomości podczas zajęć jogi wymienię tutaj powięź powierzchowną i głęboką, przednią jak i tylnią. A także powięź kończyn górnych! Mimo to, że tych powięzi jest kilka to wciąż każda macierz jest ze sobą połączona. W związku z tym przypomina to w ostatecznym obrazie jedną tkankę, sieć powięziową scalającą ciało. 

Wybrane rodzaje powięzi

Powięź powierzchowna jest zaraz pod skórą i łączy się z tkanką tłuszczową podskórną, tętnicami, żyłami, układem limfatycznym i nerwowym. 

Głębiej znajduje się powięź głęboka. Otacza ona mięśnie, w związku z czym nadaje im kształt i łączy z innymi mięśniami oraz układem kostnym.

Znaczenie powięzi i jej działanie

Gdy lekceważymy jej istotę, to narażamy się na ból, ryzyko kontuzji podczas sportów czy na sztywność mięśni i stawów powodujących dyskomfort w życiu na co dzień.

Mimo to, że każdy mięsień działa indywidualnie, to dzięki sieci powięziowej wszystkie mięśnie działają zsynchronizowanie. Dlatego np. jak zwichniesz kostkę to możesz czuć ból w łopatce, a nawet szyi.

To właśnie zadaniem powięzi jest utrzymanie narządów w poprawnym funkcjonowaniu. Porządkuje organizm, oddzielając różne narządy. Jednocześnie stanowi połączenie między wszystkimi składowymi organizmu.

Za pomocą powięzi transmitowana jest siła mięśni, dlatego jest uznawana za tak ważny element naszego aparatu ruchu. 
Gładka budowa matrycy daje możliwość swobodnego poślizgu narządów według innych struktur organizmu. Jednocześnie powięź pochłania i rozprasza energię kinetyczną, która mogła by zniszczyć delikatne narządy i struktury.
W związku z tym, że powięź przenika przez mięśnie, nie tylko je otaczając to również powoduję ich skurcz, napięcie, współpracę z innymi składowymi ruchu.

Powięź potrafi kurczyć się tak samo jak mięśnie!

Zapraszam Was na zajęcia jogi. Możecie ćwiczyć w każdą sobotę – joga na dzień dobry (zajęcia gratis w ramach pobytu w Łubinowe Wzgórze Wioska Zdrowia). Możemy mieć zajęcia indywidualne – joga  VINYASA FLOW lub JOGA Z OKA AJURWEDY.

Rezerwacja: recepcja@lubinowe.pl

Pozdrawiam ciepło Ewelina Maksiak